Hogyan túrázzunk kisgyerekkel?
Ha pici gyerekünk van, akkor sem kell lemondanunk a túrázásról, természetjárástól. Többféle eszköz is a segítségünkre lehet, hogy a baba is és a szülők is élvezzék a kirándulást.
Persze, a lehetőségeknek a baba kora, súlya, a szülők teherbírása és a terep is határt szabhat. De nézzük a választékot!
Hordozókendő. A legegyszerűbb, mégis a legtutibb megoldás! A babák újszülött kortól hordozhatók a kendőben, kimondottan élvezik a testközelséget. Ha megtanultuk helyesen megkötni a kendőt, a baba egyetlen testrésze sem gémberedik el, a súly pedig egyenletesen oszlik el a vállakon, nem az anyuka/apuka derekát teheli, egészen más, mint simán kézben cipelni a gyereket. Akár még a túrában elfáradt 3 évest is beköthetjük a kendőbe, ez már tényleg csak a szülőn múlik, hogy mekkora gyereket hajlandó így hordozni, de akár 15 kilóig is bírja a kendő.
Kenguru. A kengurukat a babák igényeinek fejlesztették ki, bár nem szellőzik úgy, mint a kendő, és annak változatosságát sem nyújtja, de ha a baba korának megfelelő kengurut használunk, ebben is nagyon jól tudja érezni magát a pici a friss levegőn.
Háti hordozó. Igazi nagy túrázó családokban alapfelszerelés ez a szerkezet, ami általában egy kisebb fémvázas hátizsákot és egy kisgyerek számára kényelmes ülőhelyet foglal magában. Leginkább apukáknak ajánlatos, de edzett anyukák is próbálkozhatnak vele. Mégiscsak jobb, mint a 3-4 éves csemetét egész úton a nyakunkban cipelni. Szerencsére az ekkora gyerekek már szívesen gyalogolnak az út nagyobbik részében, csak ha elfáradnak, akkor kell őket elszállásolni a hordozón.
Babakocsi. Vannak kifejezetten túra terepre kifejlesztett babakocsik, ezek általában nagy, felfújható kerekekkel vannak ellátva, és főleg a háromkerekűeket ajánlják kirándulásokra. Hatalmas előnye, hogy a baba békésen szunyókálhat, a babakocsi szúnyoghálóval letakarva jól szellőzik, nem izzad össze a gyerek az anyukával, a babakocsiban egy peluscsere is könnyebben kivitelezhető. A nagyobb gyerkőcöknek nem az igazi, mert miközben ő sétál, a kocsit valakinek akkor is tolnia kell, a könnyű esernyőkocsik pedig nem arról híresek, hogy terepen könnyű velük közlekedni.
Sétál a baba. A babák nem igazán sétálnak még célirányosan, kisebb túrákon való részvételt leghamarabb az ovisoktól lehet elvárni, de ők is még hamar elfáradnak, fel kell őket is venni, nyakba, hordozóba ültetni. Erre készüljünk fel, mielőtt elindulunk! Rövidebb túrákat tervezzünk, esetleg olyat, ahonnan a visszaút vonattal/busszal is megoldható, vagy kis körsétákat, így nem ugyanazon az útvonalon kell visszafelé is jönni, a csemete pedig nagyon fog örülni, hogy mégis visszaértünk.
Szállások a Balatonon
|
4662 megtekintés összesen, 1 ma